enpl
Zespół Jacaras - gitarowa muzyka hiszpańskiego baroku. Pieśni i tańce.

Poznaj nas bliżej

Portret

Zespół Jacaras został założony w 2009 roku przez prof. Piotra Zaleskiego, wspólnie ze  studentami  klasy gitary Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Zespół wykonuje tańce i pieśni okresu baroku, znajdujące się w tabulaturach gitarzystów hiszpańskich XVII i XVIII wieku, opracowane na współczesne instrumentarium. Niektóre z tańców odegrały znaczącą rolę w historii muzyki i są znanymi do dzisiaj formami, jak tarantela, fandango czy wariacyjnie opracowywana przez stulecia folia. Inne przetrwały w społecznościach lokalnych (canario), wiele zaś popadło w zupełne zapomnienie (mariona, cumbee). Pieśni z towarzyszeniem gitar są przykładami typowej dla baroku monodii akompaniowanej z tekstami miłosnymi, moralizatorskimi, satyrycznymi.

Eksploracja rozległych terenów Ameryki w XVI i XVII wieku zapoczątkowała tworzenie muzyki, będącej niezwykłą mieszaniną hiszpańskich i kreolskich elementów z wpływami tradycji indiańskich i afrykańskich (niewolnictwo).

Wspólną cechą muzyki tego okresu jest ciekawa, różnorodna rytmika, która później legła u podstaw tworzącego się w XIX wieku w Hiszpanii stylu, znanego dziś powszechnie jako flamenco. Rytm podkreślany był nie tylko użyciem kastanietów, tamburyna, ale specyficznymi uderzeniami w struny gitary (rasgueado), a nawet w pudło rezonansowe. Tańce improwizowano, dokonując szeregu przekształceń-wariacji – pierwsze znane dziś z publikacji wariacje muzyczne to gitarowe Diferencias Luysa de Narvaeza z 1538 roku.

Zespół podczas swojej piętnastoletniej działalności koncertował na większości festiwali gitarowych w Polsce, czterokrotnie odwiedził Wyspy Kanaryjskie, odbył trasę koncertową po Meksyku, Litwie, występował podczas festiwali w Estonii, Słowenii i Niemczech. W roku 2017 wystąpił w Polskim Radio 2 w programie “Five o’clock” prowadzonym przez panią Agatę Kwiecińską. Podczas pobytu w Mexico City Jacaras został zaproszony do udziału w audycji radiowej "La otra version" w IMER (Radio Narodowe) gdzie oprócz prezentacji swojej muzyki, opowiadał o polskiej szkole gitarowej.

Skład zespołu:

Piotr Zaleski – kierownik zespołu, gitara barokowa, timple canario, śpiew

Julieta González-Springer  – śpiew, kastaniety

Łukasz Oleszek –  gitara, śpiew

Mateusz Ławniczak – gitara, śpiew

Łukasz Figiel  – gitara basowa, śpiew

Victor Martínez- Huamán  – instrumenty perkusyjne

1
Piotr Zaleski

Kierownictwo muzyczne, gitara barokowa, timple, wokal

2
Julieta González-Springer

Wokal, kastaniety

3
Mateusz Ławniczak
Gitara, wokal
4
Łukasz Oleszek
Gitara, wokal
5
Łukasz Figiel
Gitara basowa
6
Victor Martinez Huamán
Instrumenty perkusyjne

Jeżeli masz do nas pytania, interesuję Cię nasza Twórczość, być może szukasz zespołu, który uświetniłby jakąś uroczystość? Nic prostszego, napisz do nas używając formularza kontaktowego.